Në kuadër të zbatimit të Programit Shqiptar të “Programi i Infrastrukturës dhe Zhvillimit të Turizmit në Shqipëri” (AITP) – Bashkëfinancuar nga BERZH dhe BE, “Rikonstruksioni dhe përmirësimi i infrastrukturës rrugore në zonën turistike të Velipojës, Shkodër”.

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim BERZH është duke marrë në konsiderate ofrimin e një lehtësie kredie, që përbëhet nga një kredi sovrane deri në 60 milionë euro, për Qeverinë Shqiptare (QSH) për financimin e nënprojekteve të infrastrukturës që mundësojnë turizmin në Berat, Korçë, Fier dhe Shkodër (Bashkitë e Përcaktuara), dhe të përgjithshme nën-projektet e infrastrukturës bashkiake dhe të transportit në të gjithë vendin – (“Programi” ose “AITP”).

Programi synon të trajtojë çështjet që pengojnë sektorin e turizmit në Shqipëri nëpërmjet investimeve si në infrastrukturë ashtu edhe në biznese të lidhura me turizmin dhe në ndihmë të Qeverisë Shqiptare për arritjen e objektivit të Strategjisë Kombëtare për Zhvillim dhe Investime për t’u përmirësuar konkurrueshmëria dhe rritja ekonomike e Shqipërisë nëpërmjet cilësisë së lartë dhe të qëndrueshme të turizmit. Shqipëria ka një potencial të madh turistik me një natyrë jashtëzakonisht të bukur dhe të pasur me trashegimi kulturore.

Në kuadër të zbatimit të Programit Shqiptar të Programit të Infrastrukturës dhe Zhvillimit të Turizmit në Shqipëri (AITP), i bashkëfinancuar nga BERZH dhe BE nënprojekti “Rikonstruksioni dhe përmirësimi i infrastrukturës rrugore në zonën turistike të Velipojës, Shkodër” është tashmë një projekt në veprim.

Programi ka dy komponentë si më poshtë:

Komponenti 1 do të fokusohet në konkurrencën turistike në katër territore pilote Berat, Fier, Korça dhe Shkodra (“Territoret Pilot”).

Komponenti 2 ka të bëjë me investimet në transport dhe infrastrukturë Bashkiake në të gjithë vendin duke synuar nxitjen e zhvillimit lokal, mbështetjen e zbatimit të reformës territoriale të prezantuar së fundmi dhe të mbështesë MSME-të lokale.

Subjekti përgjegjës për zbatimin e projektit do të jetë një njësi për zbatimin e projektit (“PIU”) brenda Fondit Shqiptar të Zhvillimit (FSHZH) (në vijim, të dyja të referuara si “Klienti” përveç nëse përmendet në mënyrë specifike në tekst).

OBJEKTIVAT

Objektivi i kësaj detyre është të ofrojë shërbime konsulence për Klientin për të lehtësuar zbatimin në kohë dhe efektiv të Komponentit 2 të Programit duke mbikqyrur rindërtimi i infrastrukturës bashkiake të transportit si më poshtë:

• Nënprojekti 1. Rindërtimi i “Perlat – Kurbnesh; Kurbnesh – Fushë Lurë; Fushë Rruga Lurë – Arras”;

• Nënprojekti 2. Rehabilitimi i rrugës ekzistuese nacionale “Ersekë – Leskovik”;

• Nënprojekti 3. Rindërtimi i rrugës nga “Shiroka – Zogaj – MNE Kufitare” në Shirokë. Zoga e Zogajt;

• Nënprojekti 4. Projekti për Ujësjellës Kanalizime dhe Përmirësimi i Menaxhimit të Mbetjeve në Shirokë (Përfshirë Lirinë) – Zoga e Zogajt;

• Nënprojekti 5. “Rruga e sheshit të Harkut të Bylisit – lidhje me autostradën (Levan Tepelene)”;

• Nënprojekti 6. “Përmirësimi i segmentit rrugor Poçem – Vllahinë”;

• Nënprojekti 7. “Rikonstruksioni dhe përmirësimi i infrastrukturës rrugore në zonën turistike të Velipojës, Shkodër” .