Njoftim publik – Kriteret e përfitimit të bursës për nxënësit e arsimit parauniversitar në institucionet arsimore publike për vitin shkollor 2024-2025

Në mbështetje të VKM-së nr 666 datë 10.10.2019, të Këshillit të Ministrave “Për kuotat financiare të ushqimit në mensa e konvikte, përcaktimin e kritereve për përfitimin e bursave dhe pagesave për nxënësit e arsimit parauniversitar në institucionet arsimore publike, i ndryshuar vkm nr.511 date 27.02.2022 për vitin shkollor 2024-2025”, Bashkia Shkodër njofton të gjithë nxënësit, të cilët ndjekin arsimin parauniversitar me kohë të plotë dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet arsimore publike do përfitojnë bursë në përputhje me kuotat dhe kriteret e vendosura nga qeveria.

Nënësit, shtetas shqiptarë, të cilët ndjekin arsimin parauniversitar me kohë të plotë dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet publike përfitojnë bursë brenda kuotave dhe kritereve për vitin 2024- 2025 si më poshtë vijon:

1. Sipas kriterit ekonomik
  2. Sipas rezultateve të arritura
  3. Nxënësit jashtë kriterit ekonomik
  4. Nxënësit sipas degëve parësore të zhvillimit ekonomik të vendit dhe vendbanimit të përhershëm
  5. Nxënësit të cilët kanë përfituar Bursë në vitin e parë (klasa 10), me Vendim të Këshillit Bashkiak ku ato kanë vendbanimin e përhershëm të cilëve nuk u ndryshojnë kriteret ekonomike dhe nuk rezultojnë mbetës, përfitojnë bursë.
  6. Nxënësit e shkollave profesionale, të cilët ndjekin vitin e dytë në drejtimet mësimore bujqësi, veterinari, pyje, ndërtim, peshkim, detari, gjeologji-miniera dhe shpim e shfrytëzim i vendburimeve të naftës dhe gazit, dhe nxënëset (vajza), sipas shkronjës “f”, të pikës 2.3, të cilët kanë përfituar bursë në vitin e parë dhe në vitin shkollor paraardhës nuk rezultojnë mbetës, përfitojnë burse.

Dorëzimi i dokumentacionit për kriteret e mësipërme, dorëzohet pranë sekretarive të shkollave, deri më datën 29 Tetor 2024.

Shënim: Dokumentet që do të paraqiten duhet të jenë origjinale ose të njëhësuara me origjinalin .

Lista e dokumentacionit.

Formular Aplikimi.